Tuňák pruhovaný

Obrázek: Tuňák pruhovaný
Název: Tuňák pruhovaný
Latinský /německý / anglický název: Katsuwonus pelamis, Euthynnus pelami / Skipjack tuna, arctic bonito, mushmouth, oceanic bonito, striped tuna / Echter Bonito
Popis: Oválné tělo s dlouhou hlavou zakončenou do špičky. Ústa jsou dlouhá, dosahují až po oči. Čelisti jsou vysunovatelné. Šupiny nepokrývají celé tělo, jsou jen na hrudi. Má dvě vysoké hřbetní ploutve. Řitní ploutev je také velmi vysoká. Jsou schopny dosáhnout rychlosti až 80 km/h, což jim umožňuje lovit i létající ryby.
Zbarvení: Hřbet je zbarven modročerně, břišní strana je bílá. Pod postraní čárou je 4 – 7 tmavých podélných pruhů. V zadní části těla mohou být světlé příčné pruhy.
Rozšíření: Bonito je hojná ve všech vodách tropického a subtropického podnebného pásu. Žije v hejnech v hloubce 0 – 250 m. K pobřeží se přibližují jen v létě. Nejraději mají prostředí o teplotě 18 – 20 °C. Tuňák pruhovaný žije v hejnech na širém moři v hloubce 0 – 250 m. K pobřeží se přibližují jen v létě.
Potrava: Dravec – ryby, hmyz, měkkýši
Délka života: až 12 let
Rozmnožování: Tření probíhá po celý rok. Plodnosti souvisí s velikostí. Samice pohlavně dospívají mezi 41 a 42 cm, samce mezi 42 a 43 cm. U samice a u samce toto je ekvivalentně přibližně 1,5 let. Počet jiker souvisí taky s velikostí. Samice mívají od 80 000 do 1 200 000 jiker.
Délka a hmotnost: Obvykle kolem 65 cm a 5 kg, maximálně – 100 cm a 18 kg.
Růst a věk:
Sportovní rybolov: Tuňák pruhovaný je kořist sportovních rybářů
Přívlač: rotační třpytky, voblery a gumové nástrahy, žívá a mrtvá rybka

Post Author: rybar

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.